Najpopularnije igre su bili “Prstići” i “Titove parade”. Kod ove prve, dve djevojčice drže lastiš prvo s četiri prsta, dok ga treća preskače. U sledećim “fazama” smanjuje se broj prstiju i na kraju se lastiš drži samo jednim prstom, što je bilo i najteži dio igre. Ponekad se preskače prvo nogom uz lastiš, ili suprotnom – sa one strane na kojoj je djetetu lakše. Ko dobro nauči da preskače lastiš, naučio je dobro i odraz za bilo koji sport u kojem je to potrebno. Da su nove generacije djevojčica preskakale lastiš satima, možda ne bi osnovnu školu završavale sa celulitom!
Bila je i druga varijanta gde su dvije devojčice lastiš prvo držale oko članaka, pa oko koljena, zatim bedara, ispod pazuha, pa vrata; sve te razine je trebalo preskočiti, a naravno ona djevojčica koja uspije preskočiti ovu posljednju je bila “glavna” u društvu!
“Titove parade” su bukvalno bile prava – zapetljancija! Poenta je bila da djevojčice (obično njih tri) drže lastiš u obliku slova “X”, dok četvrta djevojčica kroz ovako zapetljan lastiš pokušava vješto da se provuče ne dodirujući ga. Dok se ona provlači, ove druge zajedno pjevaju “Olimpijade, Titove parade, mamine pomade, milicija kaže … stop!” E sad, negde se ova igra zvala i “Paukove mreže” ali je princip bio uglavnom isti.
Igrala se i igra “Matematike” po otprilike sledećim pravilima odnosno brojevima:
0. prekoči se lastiš
1. sa obe noge se skoči između lastiša pa izađe sa druge strane
2. jedna noga preko druge noge, uđe se u lastiš tako sa jedne stane, a sa druge se izađe
3. jednom nogom se sa strane dotakne lastis, stane se
4. opkorači se jedan lastiš, pa drugi i tako pređe na drugu stranu
5. skoči se u isto vreme sa obe noge na oba lastiša
6. stane se jednom nogom između lastiša pa se skače tri puta na lastiše, sa obe noge
7. isto, samo se ne skače tri puta dole, pa na lastiš, nego kad jednom skočiš, tri puta odskočiš
Eto, igre su se malo razlikovale od grada do grada, ali su u principu imale vrlo slična pravila. Današnje mame (nekada eksperti u lastišu) pokušavaju ovu igru preneti na svoje djevojčice mada je to puno teže uz sve moguće elektronske naprave i igrice koje danas postoje. Drage naše, ipak vas želimo ohrabriti da istrajete i da sa nama podjelite svoje znanje i sjećanja na igru koja se jednostavno zove – lastiš.
Izvor:Nostalgicno