Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Samardžija razgovarao je sa predstavnicima firme S-MACHANIKI iz Grčke o mogućnostima izgradnje postrojenja za zbrinjavanje čvrstog otpada na području Istočnog Sarajeva.

Tokom sastanka sa gostima iz Grčke, Samardžija je rekao da se gradske vlasti već neko vrijeme bave problemom zbrinjavanja čvrstog otpada na području Istočnog Sarajeva.

„Proteklih godina imali smo druge prioritete kojima smo se morali posvetiti, ali mislim da je konačno došlo vrijeme da počnemo raditi nešto konkretno kad je riječ o ovoj problematici. Na području grada postoje dvije deponije; u Palama i Trnovu, koje koriste i komunalna preduzeća susjednih opština, dok se otpad iz opštine Sokolac odvozi u Rogaticu. Bilo bi veoma značajno da sve lokalne zajednice, u saradnji sa Gradom Istočno Sarajevo, učestvuju u izgradnji zajedničke, regionalne deponije“, rekao je Samardžija i dodao da o tome već postoji načelni dogovor sa opštinama, te da bi u narednom periodu trebalo postići saglasnost oko lokacije regionalne deponije.

Načelnik Odjeljenja za saobraćaj i stambeno-komunalne poslove Nebojša Džebo informisao je predstavnike grčke firme o tome da Strategija upravljanja komunalnim otpadom koju je izradila Vlada RS, odnosno, resorno ministarstvo, predviđa izgradnju reginalne deponije u Rudinama, u optini Rogatica.

„Smatramo da bi bolje rješenje bilo da se pronađe neka centralna lokacija koja bi odgovarala svima, jer su se samo predstavnici opštine Sokolac izjasnili da im lokacija Rudine odgovara, dok je stav većine drugih opština da bi im odvoz otpada do Rogatice zahtijevao mnogo veće troškove.U svakom slučaju, moramo ovaj problem rješavati, jer smo jedini grad u okruženju koji se još nije ozbiljno pozabavio ovim pitanjem. Sve što budemo više čekali, manje će nam vremena ostati da pronađemo sredstva za kvalitetno rješenje. U svakom slučaju, to je pitanje kojim ćemo se u narednom periodu intenzivno baviti“, rekao je Džebo.

Predstavnici grčke firme  S-MACHANIKI zainteresovani su da učestvuju u gradnji savremene deponije u Istočnom Sarajevu, ukoliko sve informacije i tehnički podaci koji im budu dostavljeni, pokažu da je to izvodljivo i opravdano.

Nakon prvog sastanka, koji je održan na inicijativu  grčke delegacije, dogovoreni su naredni susreti, koji bi mogli da dovedu do eventualne saradnje.

Grčka firma  S-MACHANIKI bavi se mehaničkom preradom otpada (reciklažom), na način da krajnji proizvod, poslije završetka procesa reciklaže, prelazi u proizvod koji se može koristiti u trgovini i prodaji.

Izgradili su do sada više deponija za zbrinjavanje čvrstog otpada u Hrvatskoj, Grčkoj, Litvaniji i na Kipru.

Izvor: Grad Istočno Sarajevo