Danas slavimo Svetog Jovana Krstitelja

Sveti Jovan Krstitelj,  Ivan Krstitelj  ili Johanan kupač bio je  jevrejski   asketski  propovednik iz 1. veka koji je vršio  obredna kupanja  na reci Jordan. Jovan Krstitelj je pozivao ljude na pokajanje i okretanje  Bogu . Bio je važna religijska ličnost veka, čiji je pokret verovatno bio masovniji od  Isusovog .  Najpoznatiji je po tome što je  krstio Isusa , koji je prihvatio njegovu poruku.  Neki suštinski elementi Jovanovog pokreta, kao post i  krštenje , su verovatno ušli u  rano hrišćanstvo  pod uticajem Jovanovih učenika. Svojom pojavom, pustinožiteljstvom, propoveđu pokajanja i razobličavanjem silnika ovoga  sveta pokazivao je crte koje će kasnije razviti  jurodivi. U  hrišćanstvu  se poštuje kao  svetac , pustinjak i mučenik,  ethodnik Isusov.
Praznik Sveti Jovan Krstitelj 20. Januar, koga danas slavi Srpska pravoslavna crkva, posvećen  je Isusovom rođaku, poznatom kao Jovan Preteča. Jovan se zove Krstitelj, jer je, po vjerskom učenju, krstio Isusa Hrista, a Preteča zato što je najavljivao Hristov dolazak. Jovan je u rijeci Jordanu krštavao svakoga ko se pokajao. Živio je jednostavno i asketski  hraneći se insektima i medom divljih pčela, a odevao se u haljinu od kamilje dlake. Jovan je  ubijen za vrijeme kralja Judeje Iroda koji je naredio da se proroku odsiječe glava.
U narodu postoji običaj da se ljudi na Jovanjdan bratime i kume, jer se Jovan smatra uzorom karaktera i poštenja. Vjernici, bilo pravoslavci ili katolici, vrlo često daju Jovanovo ime svojoj djeci. Pravoslavci slave krsnu slavu svetog Jovana, a katolici obično slave imendan.  Procenjuje se da je Sveti Jovan po broju onih koji ga slave na trećem mijestu među Srbima. Najviše se slave Sveti Nikola i Sveti Arhanđel Mihail.
Čudotvorna ruka Svetog Jovana Krstitelja
Desna ruka Jovana Krstitelja, koja je na rijeci Jordan krstila Isusa Hrista, čuva se na Cetinju.  Jovanovu ruku u Evropu su bežeći od Turaka i francuskog cara Napoleona donijeli malteški vitezovi na dvor ruskog cara Nikolaja koji ju je u znak zahvalnosti Srbiji koja je primila ruske emigrante darovao Karađorđevićima.