Iako se mnogi začude kada danas pomenete ovu poslasticu, naše bake i njihove majke su je oduvek spremale. U njenom ukusu uživala je cela porodica.

zova

Svima je dobro poznato italijansko jelo koje se pravi od listova tikvica koje se pune rikotom (italijanskim polumasni ili masni mekani nefermentisani kravlji sir), zatim zavijaju i potapaju u testo, a potom prže u vrelom ulju. Verovali ili ne, jedan takav sličan recept koji je idealan za prolećne dane, već vekovima se nalazio na srpskoj trpezi. Neki ga spremaju i dan danas. Evo kako i vi da ga spremite.

Pohovana zova se pravi od cveta biljke koje obiluje zdrastvenim blagodetima. Zova je samonikla biljka koja raste kao grm na obroncima šuma, ruševinama, napuštenim i neobradivim njivama i livadama gde ima vlage. I ne samo da mami svojim mirisom, ona opija i ukusom.


Cvetovi zove bogati su eteričnim uljima u kojem ima flavonoida, glikozida, hlorogenske kiseline, tanina i pektina, dok plod sadrži glikozide, tanine, malo eteričnog ulja, šećer, voćne kiseline i vitamin C. Svi delovi biljke bogati su gvožđem, natrijumom i kalijumom. Čaj od zove sjajan je protiv groznice jer stimuliše rad znojnih žlezda, naročito kada se kombinuje s lipom. Oni su podjednako dobri jer pročišćavaju krv, kao i što su dobri za iskašljavanje.

Mnogi od nas su probali i vole sok od zove, pa zato verujemo da će vam se ovaj veoma jednostavan i ukusan recept tek dopasti.

Sastojci:

10-ak cvetova zove

2 jaja

150 gr brašna

1 kašičica soli

2 kašike šećera

1/2 kašičice praška za pecivo

4 dcl vode

šećer u prahu

Priprema:

Najpre operite cvetove zove i ostavite ih da se ocede. Pomešajte brašno, šećer, so i prašak za pecivo. U zasebnom tanjiru umutite jaja.

Dodajte deo brašna i dobro umutite dok se masa ne sjedini. Onda dodajte malo vode i nastavite sa mućenjem. Nastavite sa naizmeničnim dodavanjem brašna i vode dok ne potrošite sve sastojke. Testo treba da bude malo ređe nego testo za palačinke.

Dalje možete da radite na dva načina.

Prvi je da cvetove podelite na manje delove, ali da ostanu na grančici i svaku grančicu umočite u testo na nekoliko sekundi i držite da sve dok se testo ne uhvati za cvet sa svih strana. Drugi način je da sitne cvetiće skinete sa grančica i umešate u testo, a onda kašikom stavljate po malo testa u ulje. Ovaj drugi proces je malo “pipaviji” i imaćete više smese nego bilja u vašoj poslastici.


U oba slučaja potrebno je da propržite cvetove u dubokom sudu koji ćete napuniti uljem. Vadite testo nakon što porumeni.

Zovu stavljajte na papirne ubruse da bi se ocedio višak ulja.

Serviranje:

Sklonite papir, pospite zovu šećerom u prahu i poslužite dok je vruća. Uz zovu možete da poslužite i sladoled od vanile, jer kako je dobro poznato vruće i hladno su u poslasticama dobitna kombinacija!

Prijatno!