Bake su to naučile od svojih majki, pa su prenele na svoju decu, a sada mame to s zadovoljstovom dele s novim generacijama. Ovo su kulinarski trikovi koji uvek zatrebaju!
1. Testeninu kuvajte minut ili dva manje nego što piše na uputstvu napisanom na kesi. Naime, nakon što dodate vreli sos testenina će još dodatno omekšati.
2. Miris belog luka s prstiju možete da uklonite brzim i delotvornim trikom. Da bi ga se rešili 30 sekundi pod mlazom vode dobro trljajte ruke o žlicu od nerđajućeg čelika.
3. Kada pečete u dubokom ulju, hranu pre spuštanja u tiganj ili šerpu držite nekoliko minuta viljušci, uronjenu u ulje. Na taj način će se malo zapeći i sprečićete lepljenje za dno tiganja ili za ostalu hranu.
4. Za bolje rezultate prilikom pečenja kolača jaja i puter ostavite neko vreme (pola sata do sat vremena) na sobnoj temperaturi da bi se bolje razradili.
5. Svežinu bosiljku možete da produžite ukoliko ga stavite u šolju s vodom i ostavite na sobnoj temperaturi.
6. Da bi karfiol prilikom kuvanja zadržao belu boju u vodu dodajte malo mleka i soli.
7. Kada pravite pire krompir nakon što ga procedite vratite ga u vruću šerpu, sklonite s vatre i pustite da se osuši u toploj činiji još jedan minut. Nakon toga gnječenjem i dodavanjem vode i mlieka dobićete baršunastu teksturu.
8. Da ublažite ukus špargle ogulite ih i uvaljajte u jednak odnos soli i šećera i nakon 10 minuta isperite. Nakon toga pripremite po želji.
9. Da biste prilikom ceđenja limuna ili narandže dobili što više soka, još neoguljeno voće valjajte jedan minut ispod dlana i nakon toga iscedite.
10. Za savršenu supu od povrća umesto da sastojke odmah stavite u vodu šargarepu, luk i paradajz, prvo malo dinstajte na ulju ili puteru. Na taj način ćete pojačati ukus.
11. Svežinu povrću produžićete ukoliko ga omotate u vlažni papirni ubrus i stavite u plastičnu kesicu, a tek potom u frižider. Neke salate tako bi trebalo da traju čak i četiri dana duže.
12. Trik za proveru da li je ulje dovoljno vruće: Umesto da ubacujete komadiće hrane i čekate da počnu da se krčkaju u ulje stavite drvenu kašiku i ako se oko nje pojave mehurići ulje je dovoljno zagrejano.
13. Integralni pirinač se kuva znatno duže nego li beli, neka čak i 45 minuta. Brže ćete je skuvati ako je noć ranije ostavite da odstoji u vodi. Nakon tog postupka vreme kuvanja trebalo bi da se znatno smanji. Isti trik možete da probate i s testeninom. Testeninu ostavite preko noći u vodi i nakon takvog natapanja testenina bi trebalo se skuva za 60 sekundi.
14. Ukoliko vam u tiganju ponestane ulja, dodajte ga na ivicu i lagano nagnite tiganj. Dok dođe do sastojaka koji su u sredini već će biti zagrejano.
15. Pre seckanja povrća na dasku za sečenje stavite malo soli. Na taj način klizavo povrće neće kliziti i lakše ćete ga seći.
Prilikom kuvanja svakako imajte na umu da su recepti vodič, a ne “sveto pismo”. Opustite se i eksperimentišite, a sastojke koje ne volite probajte da zamenite s nečim drugim. Npr. ukoliko ne volite tamijan probajte da napravite isto jelo s origanom. Pre serviranja svako jelo probajte.
Izvor: zadovoljna